Odpocznij w gminie Kołczygłowy!

W Gminie Kołczygłowy istnieje wiele miejsc wypoczynku: dla dzieci, dla rodziców jak i dla całych rodzin. Ciche i spokojne otoczenie stanie się idealną przestrzenią relaksu.

Place zabaw dla najmłodszych znajdują się w: Barnowie, Łubnie, Kołczygłowach (k. przedszkola), Raduszu, Jezierzu i Kołczygłówkach. Władze Gminy realizują program, aby w każdej okolicznej miejscowości znajdował się plac zabaw dla dzieci.

Miejsca relaksu dla wszystkich, place i altanki- miejsca rekreacji wypoczynkowej znajdują się w: Kołczygłowach, Łobzowie, Łubnie. 

Turystyka aktywna: boiska sportowe: boisko wielofunkcyjne Orlik w Kołczygłowach, boisko sportowe GKS w Kołczygłowach, boiska w Raduszu, Kołczygłówkach i Łubnie. Formą turystyki aktywnej jest również kajakarstwo.

 

Spływy kajakowe

Spływy kajakowe rzeką  Słupią organizowane są cyklicznie dla mieszkańców i turystów. Trasa spływu ma swój początek w Gałąźni Małej, przez Krzynię, aż do leśniczówki Leśny Dwór. Trasa kajakowa jest bardzo spokojna, dzięki czemu można się zrelaksować i wypocząć.

Słupia płynie tu granicą pól i lasów, przechodząc stopniowo w długie i kręte jezioro zaporowe Strzegomino. Za Krzynią Słupia kluczy z kolei dnem wąskiej doliny o wysokich stokach i opływa łąki. I tak dopływa do skrytej między drzewami leśniczówki Leśny Dwór.

Na trasie można spotkać dwie nietrudne przenoski przy elektrowniach – Konradowo i Krzynia. Poza tym, niewielka liczba przeszkód, głównie w postaci zawalonych drzew. Zapory sprawiają, że siedząc po raz pierwszy w kajaku, będziecie mogli poczuć różnicę między pływaniem po wodzie stojącej, a rzece z nurtem.

 

Papieski szlak kajakowy

Na terenie brzegu rzeki ustawiony został głaz z tablicą upamiętniającą spływ Słupią Papieża Jana Pawła II. Obelisk zaopatrzony jest w dwie marmurowe tablice. Na głównej widnieją słowa: "Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na pamiątkę Spływu Kajakowego Rzeką Słupią w 1964 roku mieszkańcy Gminy Kołczygłowy" oraz drugą mniejszą z konturami biegu Słupi.

W Kołczygłowach kilka razy w roku organizowane są spływy kajakowe rzeką Słupią. Głównym organizatorem spływów jest Gminny Ośrodek Kultury w Kołczygłowach.

Aby prześledzić bieg rzeki Słupi zapraszamy na stronę: www.slupia.info